Digital Signage Nedir?


Bilgi ve iletişim, modern toplumun entegre bir parçası haline gelmiştir. Çeşitli ortamlardan kaynaklanarak bize sürekli olarak her yönden ulaşan dünya kadar bilgi ile karşı karşıyayız. Bu nedenle, bireylere doğru zamanda, doğru ve hedeflenmiş bilgiyi sunabilmek önemlidir. Bu tam anlamı ile digital signage’ın konusudur.

Digital signage, dijital ekranlar kullanmak vasıtası ile, önceden belirlenmiş bir zaman ve mekanda hedef kitle için bilgi göstermek konusunun günlük kullanımındaki adıdır. Bu bilgi, her bir ekranda, ya da her an değişebilir.

Digital signage konusunda verilebilecek örneklerin arasında resepsiyon alanlarında yer alan hoş geldiniz ekranları, bina içlerinde dinamik kılavuzluk görev gören ekranlar ya da mağazalardaki reklam ekranları yer alıyor. Diğer yandan, havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış durumlarını gösteren ekranlar da bir çeşit digital signage uygulaması.

Narrowcasting” ya da digital out of home media (ev dışı ortam) (DOOHM), digital signage yerine kullanabilen terimler.

Digital signage yazılımı
Dijital ekranların kumandası ve yönetimi için dijital yazılım kullanılmaktadır. Seçilen yazılımın kalitesi ile özellikleri ise, digital signage sisteminiz ile neler yapıp yapamayacağınızı belirleyen ana öğeyi teşkil etmektedir.